Ulaş Başar Gezgin

 Ulaş Başar Gezgin

 

bilişsel bilimci, şehir plancısı, sosyal/ekonomik psikolog, eğitim bilimci
yazar,şair, gazeteci ve çevirmen.

Dr. Ulaş Başar Gezgin (1978, İstanbul), Türkiye, Vietnam, Tayland ve Malezya’da, toplamda 10 yılı aşkın bir süre ders veren; özellikle, psikoloji, iletişim, eğitim bilimleri, şehir plancılığı, Asya çalışmaları, Latin Amerika çalışmaları ve yazına odaklanan bir araştırmacıdır. Çeşitli alanlarda öğrenci araştırma projeleri yönetmiş; psikoloji, eğitim, iktisat, bilişsel bilim, insanbilim ve dilbilim alanlarında dersler vermiştir. Şimdiye dek yayınlanmış 9 kitabı olan Gezgin (son kitabı: Psychology of You 2.0: Psychology of Social Media), 2012’de bir Amerikan üniversitesinin psikoloji bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmış; Kişilik Kuramları, Madde Bağımlılığı, Araştırma Yöntemleri ve Bitirme Projesi derslerini vermiştir. Akademik çalışmalar dışında, çeşitli dergi ve gazetelere köşe yazıları yazmakta; şiir, şarkı sözü ve deneme türlerinde yapıtlar vermekte; çeşitli ülkelerden şairleri Türkçe’ye kazandırmaktadır. 2013’te, İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi dahil olmak üzere 3 üniversitede çalışmakta, Kültürlerarası Psikoloji, Eğitim Felsefesi ve Karşılaştırmalı Eğitim dersleri vermektedir. 

Gezgin, Darüşşafaka Lisesi’nden (1996) sonra, lisans (2000) ve yüksek lisans (2002) derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı. Boğaziçi’nde asistanlığın (2000-2002) ve yüksek lisansın ardından Tayland’da fen bilgisi öğretmenliği yaptı. ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde Eylül 2003’te başlayıp Mayıs 2006’da tamamladığı ‘Relationship of Bodily Communication with Cognitive and Personality Variables’ adlı doktora tezi, bilişsel bilimler alanında Türkiye’de verilmiş ilk doktora tezi olma özelliğini taşımaktadır. 2007-2012 arasında, bir yandan bir Avustralya üniversitesinin Vietnam yerleşkesinde tutumbilim (iktisat) dersleri verip bir yandan da günlük Evrensel Gazetesi’ne Asya-Pasifik üstüne köşe yazısı yazdı.

2004’te, Canterbury Üniversitesi İnsanbilim Doktora Bursu’na değer görülerek, Yeni Zelanda’da Canterbury Üniversitesi’nin Toplumbilim-İnsanbilim (Sosyoloji-Antropoloji) Bölümü’nde insanbilim doktorasına başladı (Tez başlığı: “That Was When I realized I was Georgian!”: The Imagined Renationalizing of Georgians and Republican and Post-Republican Responses to New Georgian Nationalisms
http://www.scribd.com/doc/81954542/Georgian-Dissertation-Proposal). Bu ikinci doktorasını çeşitli nedenlerle tamamlamadı. Gezgin, birçok Asya ülkesinde bulundu; bu ülkelerle ilgili birçok yazı kaleme aldı. Ülke izlenimlerini bilimselleştirmek adına, Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde şehir plancılığı okudu. 2011’de bu alanda yüksek lisans derecesi aldı. 2012’de, bir Latin Amerika turuna çıkıp çeşitli ülkelerde serbest gazeteci, yazar ve araştırmacı olarak çalıştı. Bu dönemde, Latin Amerika ülkeleriyle ilgili 2 kitap yazdı; Venezuela üstüne olan 3. Latin Amerika kitabının yazımını sürdürüyor. Temel sinema eğitimini Sinematek Film Okulu’nda alan Gezgin, Sekans Dergisi En İyi Film Eleştirisi Ödülü (2013) sahibidir.

İlk kitabı, İspanyolca’dan çevirdiği ‘Kartal mı Güneş mi?’ adlı düzyazılmış şiir kitabıdır (Octavio Paz, İstanbul: Virtüel Yayınları, 2000). Aynı yıl, öyküleri, Gençlik Kitabevi Ödülü’ne değer görülüp yayınlanmıştır. Şimdiye dek yayınlanmış (9 kitap, 9 e-kitap olmak üzere, şiir (İngilizce ve Türkçe), opera librettosu, üniversite düzeyinde ders kitabı, makale toplaması (İngilizce), deneme, öykü, çeviri şiir vb. dallarda olmak üzere) 18 kitabının adları ve yayın bilgileri ve diğer çalışmaları, metnin sonunda verilmiştir. Gezgin’in kimi çalışmaları, İngilizce, Fransızca, Rusça, Japonca, Vietnamca, Tayca, Gürcüce ve Azerbaycanca’ya çevrilmiştir. Yayınlanmış son üç kitabı şunlardır:

Gezgin, U. B. (2012). Psychology of You 2.0: Psychology of Social Media. Germany: Lambert Publishing. http://www.amazon.com/Psychology-You-2-0-Social-Media/dp/365913077X

Gezgin, U.B. (2011). Economics, Environment & Society: Planning Cities at the Center of Mass/Mess of the Sustainability Triangle. Germany: Lambert Publishing.
http://www.amazon.de/Economics-Environment-Society-Planning-Sustainability/dp/3846531197

Gezgin, U.B. (2011). An Economic Psychological Experiment: Individualism-Collectivism, Perspective Taking, and Real and Hypothetical Endowment Effects. Germany: Lambert Publishing.
http://www.amazon.de/Economic-Psychological-Experiment-Individualism-Collectivism-Hypothetical/dp/3846546372

Edebiyatçılar Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) üyesi olan Dr. Gezgin’in çalışmalarına şimdiye dek şu dergi ve gazetelerde yer verilmiştir:

Birgün Gazetesi,Evrensel Gazetesi, Özgür Gündem Gazetesi, Günlük Gazetesi, Thanh Nien Weekly, Asia Times, Evrensel Gazetesi Evrensel Hayat Eki,Yurt Gazetesi Kültür Eki,Evrensel Kültür Dergisi, Sinematek Dergisi, Red Dergisi,Mi’te Dergisi (Japonca şiir dergisi), Cogito Dergisi, Havuz Dergisi, İzinsiz Gösteri Dergisi, Çevirmenin Notu Dergisi, Yeni Harman Dergisi, Muzır Neşriyat Dergisi, Sol Kültür Dergisi, Sınırda Dergisi, Knowledge Hub, Heterodox Economics News, Pirosmani Dergisi, Asya’nın Sesleri Bülteni, Kül Eleştiri Dergisi, Kül Öykü Dergisi, Kültür Araştırmaları Derneği Bülteni, Bilim ve Gelecek Dergisi, Arta Dergisi, Anafilya Dergisi, BT Dünyası, Şiir Akademisi Dem Edebiyat Dergisi, Bachibouzouck Dergisi, Birgün Gazetesi Kitap Eki, Radikal İki, Zinhar Dergisi, Çveneburi Dergisi, İmece Dergisi, Mizan Dergisi, Ağır Ol Bay Düzyazı Dergisi, Öteki-siz Dergisi, Türk Psikoloji Bülteni, Katarsis Dergisi, Akbük Dergisi, Okuntu Dergisi, Haberajans, T24, Düşünbil Dergisi, Pandora Dergisi (Hollanda), Wonderbook of Poetry.

E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Linkedin Profili: http://www.linkedin.com/in/ulasbasargezgin

Gezgin Kaynakça (Tüm Yapıtları): http://www.scribd.com/doc/70192554

Sunular: http://www.slideshare.net/dr_gezgin

Facebook/Yüzdefteri: http://www.facebook.com/gezginulas

Facebook/Yüzdefteri Yazar Sayfası: http://www.facebook.com/Ulas.Basar.Gezgin

Facebook Grubu: Ulas Basar Gezgin Okurları: http://www.facebook.com/groups/214939625258670/

Twitter:http://twitter.com/#!/gezginulas

2011 sonrasi siirler: http://gezginulas.blogspot.com/

Linkedin Profili: http://www.linkedin.com/in/ulasbasargezgin

Cogprints’te yayınlanan yapıtları: http://cogprints.org/perl/user_eprints?userid=6477