Kenneth McClane

  Kenneth McClane

 

W.E.B. Du Bois Edebiyat Profesörü ve 34 yıldır İngilizce, Afroamerikan Edebiyatı ve Yaratıcı yazarlık eğitimi verdiği Cornell Üniversitesi’nde Stephen H. Weiss Eşbaşkanıdır. Koyun Ötesinde, Aylar ve Kısa Zamanlar, Kış’ın Sonunda, Nehri Duymak, Anlatımın Dışında Bir Ağaç, Seçilmiş ve Yeni Şiirler, Bu Yarımlar Tüm ve Kısa Bir Mola: Derleme Şiirler, 1971-1986 olmak üzere sekiz şiir koleksiyonunun yazarıdır. 1992’de kişisel denemelerinin bir toplamı olan Duvarlar: Denemeler, 1985-1990’ı yayımladı. Yeni deneme toplamı Renkler: Irk, Aile ve Tarih Üzerine Denemeler 2009’da Notre Dame Üniversitesi Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Profesör McClane’nin poetikası ve denemeleri; En İyi Afroamerikan Denemeleri, Deneme Sanatı, Şahitlik, 20.yüzyılda Afroamerikan Otobiyografisinden Seçmeler, Hafızanın Anatomisi başta olmak üzere birçok antolojide yer aldı. “Duvarlar”, 1988 En İyi Amerikan Denemeleri için seçildi. 2002’de Seçkin Düzyazılar Ödülüne ve 2010’da Foreword Reviews Magazine tarafından altın madalya ödülüne layık görüldü.

Colby Koleji, Williams Koleji, Washington Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve Wayne State Üniversitesi gibi birçok üniversitede misafir profesörlük yaptı. Halen New York Beşeri Bilimler Konseyi Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır.