Dimitri Sergeyeviç Merejkovski

 Dimitri Sergeyeviç Merejkovski

Din düşünürü, edebiyat eleştirmeni, filozof, şair. Rus Şiirinin Gümüş  Çağının önde gelen ismi ve Rus Sembolizminin kurucusu olarak bilinen Merejkovski 1865’te Petersburg’da doğdu. Çok çocuklu, geniş bir ailenin en küçük oğlu olan Merejkovski, çocukluk yıllarını Petersburg’da Neva nehrinin yakınlarında eski bir evde geçirdi. Liseyi 1876-1881 yılları arasında okuyan şair, 1881’de Petersburg üniversitesinin Tarih-Filoloji Fakültesine girdi. 1888 yılında fakülteden mezun oldu, ancak 1888 onun için sadece üniversiteyi bitirdiği yıl değildi. Aynı yıl içinde ilk kitabı da yayımlandı. Üniversiteyi bitirdikten sonra kendisi gibi sembolist bir şair olan ve 52 yıl boyunca evli kalacağı Zinaida Gippius ile evlendi.

İdealist edebiyatçı Dimitri Merejkovski, 76 yıllık yaşamında edebiyat tarihine bir çok eser kazandırdı ve 9 kez Nobel’e aday gösterildi.

1941 yılında eşi ile göç ettiği Paris’te hayata gözlerini yumdu.

Merejkovski, post apokaliptik bir düşünceye sahipti. Hristiyanlığa da bu şekilde mistik bir bakış açısıyla yaklaştı. Din üzerine yazılar yazdı. Sembolizmi seçmesinin belirli sebepleri vardı. Ona göre, şiirsel eser sembolik olmalıydı ve semboller ile sözler sınırsızdı, öyleyse sanat da sınırsız olmalıydı.

“Şiirde söylenmemiş ve sembolün güzelliği arasından ışıldayan şey sözle ifade edilenden daha çok kalbi etkiler.”