Buğra Giritlioğlu

 Buğra Giritlioğlu

İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans (Cornell) ve yüksek lisans (MIT) eğitimini malzeme bilimi ve mühendisliği üzerine yaptı. İTÜ MİAM’da müzikoloji dalında, Gürcü vokal polifonisini incelediği ikinci bir master yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nde (B.Ü.) dünya müziği dersleri verdi. Geçimini İngilizce bilimsel makale düzeltmenliği yaparak sağlıyor.

Şiirleri VarlıkNatamaGard ve Peyniraltı Edebiyatı gibi dergilerde yayımlandı. Şiir kitapları: sarılma f/ikirciği (2016, Komşu Yayınları, Yasakmeyve Şiir Dizisi) ve iki göz sıvı (2019, Pan Yayınları). Türkçeden İngilizceye çevirdiği roman ve öyküler Middle Eastern Literatures; şiirler ise Asymptote, Chicago Review, Exchanges (Iowa Üniversitesi), Mantis (Stanford Üniversitesi) ve Rusted Radishes(Beyrut) dergilerinde yayımlandı. Şiirleri Arapça, Azerbaycanca, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, Kurmanci ve Zazacaya çevrildi.

1989 yılından bu yana Amerika, İngiltere (BBC Senfoni Korosu), Hollanda (Laurenscantorij) ve Türkiye’de pek çok koroda söyledi. Korİst oda korosunun kurucu üyelerindendi. B.Ü. Albert Long Hall, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, GalataPerform, St. Michel Fransız Lisesi, Hollanda Şapeli ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi gibi mekânlarda koro konseri vb. performans etkinlikleri düzenledi. (YouTube kanalı: bit.ly/2AjfQBL)

Aralık 2012’den beri vegan.