Buğra Giritlioğlu

 Buğra Giritlioğlu

1971 İstanbul doğumlu. 1989’da Robert Kolej’den mezun olduktan sonra lisans ve mastır eğitimini Amerika’da Cornell Üniversitesi ve MIT’de malzeme bilimi ve mühendisliği üzerine yaptı. İTÜ MİAM’da müzikoloji dalında Gürcü vokal polifonisini incelediği ikinci bir mastır yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nde (B.Ü.) “dünya müziği” dersleri verdi. Geçimini İngilizce bilimsel makale düzeltmenliği yaparak sağlıyor.

İlk şiir kitabı sarılma f/ikirciği, Nisan 2016’da Komşu Yayınları (Yasakmeyve Şiir Dizisi) tarafından yayınlandı. (İkinci şiir dosyası iki göz sıvı ise an itibariyle bir yayınevinde incelemede.) Ayrıca şiirleri ve şiir çevirileri, Varlık, Peyniraltı Edebiyatı, Gard ve Andante dergilerinde yayınlandı. Türkçeden İngilizceye çevirdiği roman (2010) ve öyküler (2015) Middle Eastern Literatures; şiirler ise Mantis (2019), Chicago Review (2018), Exchanges (2018) ve Asymptote (2012, 2013) dergilerinde yayınlandı/yayınlanacak.

1989 yılından bu yana Amerika, İngiltere, Hollanda ve Türkiye’de pek çok yarı profesyonel koroda –ör. BBC Senfoni Korosu– söyledi. Ayrıca yıllardır amatör olarak piyano çalı(şı)yor. Korİst oda korosunun (www.korist.org) kurucu üyeleri arasında yer aldı. B.Ü. Albert Long Hall, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) ve Hollanda Şapeli gibi mekânlarda koro konseri vb. performans etkinlikleri düzenledi. Son yıllarda solo eser söylediği mekânlar: Hollanda Şapeli, NHKM, 17. Logos Buluşması (Şirince), 2. Çanakkale Masalcılar Buluşması, St. Michel Fransız Lisesi ve İTÜ MİAM İlhan Usmanbaş Salonu. Bu mekânların ilk dördünde piyano da çaldı.