Buğra Giritlioğlu

 Buğra Giritlioğlu

1 Nisan 1971’de İstanbul’da doğdu. 1989’da İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans ve mastır eğitimini Amerika’da Cornell Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) malzeme bilimi ve mühendisliği üzerine yaptı. 2002’den bu yana geçimini İngilizce teknik makale redaktörlüğü yaparak sağlıyor.

2008-2011 yılları arasında İTÜ MİAM’da (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) müzikoloji dalında Gürcü vokal polifonisini incelediği ikinci bir mastır yaptı. 2012-2014 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde (B.Ü.) üç yarıyıl “Dünya Müziği” dersi verdi.

Şiirleri ve şiir çevirileri, Varlık, Peyniraltı Edebiyatı, Gard ve Andante dergilerinde yayımlandı.

Yayımlanmış diğer çevirileri: Cem Mumcu’nun Makber adlı romanının İngilizce çevirisi (“The Grave”), Routledge’in (Taylor & Francis) üç aylık edebiyat dergisi Middle Eastern Literatures’ın Aralık 2010 sayısında yayımlandı. Mehmet Erte ile Murathan Mungan imzalı birer şiirin İngilizce çevirileri ise, Asymptote adlı e-dergide yayımlandı.

2015’te yayımlanacak çevirileri: Yalçın Tosun’a ait iki öykü çevirisi yine Middle Eastern Literatures’da yayımlanacak.

Henüz yayımlanmamış çevirileri: Cem Mumcu’ya ait iki öykü ve Mungan’ın bir diğer şiiri.

Anadil düzeyinde hâkim olduğu İngilizcesi yanı sıra, ileri / orta / başlangıç düzeyinde öğrenip farklı sürelerdir unutmakta olduğu diller: Almanca / Fransızca, Hollandaca / Arapça.

1989 yılından bu yana irili ufaklı vokal ansambl ve korolarda –ör. BBC Senfoni Korosu (İngiltere) ve Laurenscantorij (Hollanda)– yer aldı. 2005-2010 yılları arasında kendi öncülüğünde kurulan Korİst’in (www.korist.org) sanat yönetmeniydi. Çalışmalarını 2009-2011 yılları arasında sürdüren ensemBlossom oda korosunda korepetitörlük ve şeflik de yaptı. B.Ü. Albert Long Hall ve Fransız Kültür Merkezi gibi mekânlarda koro konserleri düzenledi.

2012’de özgür doğaçlama ile ilgilenmeye ve bu tarzda vokal müzik yapmaya başladı. Mayıs 2013’te GalataPerform’da sahnelenen, Mehmet Erte’nin yukarıda sözü edilen şiirinden esinle ortaya çıkan, “Işığa Çık” başlıklı doğaçlama şiir-müzik-dans etkinliğinin küratörü ve vokalistlerinden biriydi. Mart 2014’te Facebook’ta oluşturduğu “Kabiliyet düşmanı LGBTİ ve LGBTİ dostları” grubu için Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy) ve Hollanda Şapeli’nde performanslar düzenledi. Ayrıca, yıllardır amatör olarak piyano (ve daha nadiren de olsa obua) çalı(şı)yor.