Gard'ın Bu Sayısında Yer Alan Bazı Şairler

 • küçük İskender
 • Anita Sezgener
 • Arif Erguvan
 • Elif Karık
 • Emre Varışlı
 • Emel İrtem
 • Nalan Kurunç
 • Özgür Balaban
 • Zeynep Aygül
 • Müslüm Çizmeci

Çeviri Şiir

 • Rae Armantrout
 • Meg Johnson
 • Jeffery Beam

GARD 10, KİTAPÇILARDA!

Özne sözdür ve tanıklığı herkese açıktır, diyor Alain Touraine; ancak günbegün söz azalıyor, sözün hacmi daralıyor ve bütün tanıklıklar muğlaklaşıyor. Ne dersek diyelim, sözümüz bir erktekelci kıvranmanın izlerini taşır kılınıyor; Öznelerin karşılıklı olarak birbirinin Özneleşme süreçlerini tanıması ve her bir girişime saygı duyulması gerekliliği, yani Levinas’ın ahlakın “ötekinin yüzüne bakmak”la başladığını bas bas bağırması artık söz kategorisinde bile sayılmıyor. Belki öznelerin kendi özgürlükleri, kendi özgürlüklerinin yanında ötekilerin özgürlükleri için kalkıştığı toplumsal hareketlerin her seferinde şiire sirayet etmesi bu nedenle. Belki bu nedenle hâlâ Öznenin kendine, kendinde ötekine döneceği yerin şiir olarak belirmesi.

Gard, belki bu nedenle kendi gardlarını alanların bir araya geldiği bir mahfil olmaya devam ediyor, inatla.

Bu sayıda,

Onur Akyıl, meydanları ve meydanlardaki ölüleri kuşatan adamların dilinden konuşuyor: “önümüzde hiçbir yol yok / ne ayrılan ikiye / ne bir sabaha çıkan”

Ömür Özçetin, Onur’un çağırdığı geceden bir kış şafağına uzanıyor: “Kış ayakkabın topuğuna bastı biz ölmedik ama çok ölüm gördük”

İlayda Vurdum bu kez aynı kışın içinden umut kılığında bir mandalina bırakıyor sayfaya: “Kendini bir arada tutmaya çalışan / Bir mandalinayım belki de”

Ve, ilk şiirini daha öne Gard’da yayımladığımız Anıl Can Uğuz’un elinde bir mevsimlik giysiye dönüşüyor İlayda’nın mandalina kılığındaki umudu: “yine yaz gelir kısa kollu giyer herkes”

Gard’da ilk şiirini yayımladığımız diğer bir şair, Adem Göktaş bir adamın fantazmagorileri ile örüyor ölümü: “aşık bir adam ellerini yemeye başlıyor öğle arası”

Şair, kahindir ya da tam tersi, denmişti; insanlığın durmak bilmeyen katliamlarından en yakın zamanlı olanı Çağatay Olgun’un içine düşmüş demek ki aylar öncesi: “Artık zeytin ağaçlarının gövdesine sürülmüş entrikalardan öğrenilen / bir zamanımız var; mutlak antik!”

Ölüm bir ana tema, hem bu sayıda, hem bu coğrafyada, hem bu kürede; Kağan Uzuner’in yapacak çok şeyi yok,  elbette kuşatacak her birimizi bir öl koşulunda: “çatlarmış su da sıcaktan”

Sena İnce sekerek geçiyor ince dokunmuş eviçlerinden ve dizelerden...

Efe Tuşder, ölümlülüğü üleştiriyor insan bedeninin duyu organlarına: “kokum / bu leş / bu ses...”

Şiirlerine yeni yeni dergilerde rastlamaya başladığımız Ali İhsan Bayır, travmalarla bezenmiş yakın dönem siyasi tarihimizden bireysel bir travma eşliğinde, son çocukluktan ergenliğe uzanıyor; bilincini gözlerine kaydeden elleri ile: “Onlar eşitlik istiyordu, ben babama zam yapılsın / Onlar ahlaklı bir devrim istiyordu durmadan / Bense abimin okulunda varoluşçu kadın memelerini” (Not: Şiir ki kendini çoğaltmak ister, Ali İhsan'la aramızdaki e-posta alışverişinde kimi kaymaları ve gözden kaçmaları kendine açık belleyen, daha önce Peyniraltı Dergisi'nde yayımlanan bu şiir, buraya da sokuluvermiş, gelene dur demek olmaz. Gard'ın gelecek sayısında şairimizin yepyeni bir şiiri okurla buluşacak.)

İlk şiirini Gard’da yayımladığımız Serhat Sarı gün geçtikçe bir tuğla daha eklediği bir ironik platform inşa ediyor, kendi varlığı-yokluğu nedensizliğine: “Param bitmiş. Eder miyim? Ederimi alır mısınız?”

Ümit Aydın uzun bir dandik hadiseler yılının dökümünü yapıyor, gelecek yılların benzer dandik hadiseler yılları olmaması dileği ile: “amına korum ben böyle iki bin on dördün.”

Nostaljide bir parça hüzün olması belki birçok şeylerin yaşanamamışlığındandır; yaşanamayanların yalnızlığından ve karmaşıklığından. Mert Özel, bir tiyatro sahnesinde bireysel bir yaşanmışlıklar panaroması sunuyor okura, satır aralarında parlayan yaşanamamışlıklarıyla: “bedenimin sakıncasıdır ısmarladığınız bira”

Bu sayının çeviri şiirlerinde farklı ülkelerden şairleri ağırlıyoruz.

İsrailli şair, çevirmen ve editör Tal Nitzan doğduğu anda işkenceye uğramaya mahkum bırakılmış bebek bedenlerin şiirini örüyor, silahların nişangahları üzerinden: “nişan almayan gözünü açmadıysan / Maisun El-Hayk’ın yüzüne bakmak için / hiç görmemişsindir çocuk doğururken acı çekmeyi”. Alper Yahyagil çevirisi ile.

Amerikalı ödüllü şair August Kleinzahler seyyahların zamansızlığına çekiyor okuru: “Hava alanının ışıkları nabız gibi atar karanlığında sabahın”. Onur Çalı çevirisi ile.

Hindistan’ın önemli şairlerinden, Kritya Şiir Festivali’nin düzenleyicisi Rati Saxena bir baba ve kızın incelikli buluşmasını işliyor hastalığın bedenine: “Babası hasta kızın / ısınmaya başlıyor / güneş gibi.”

Gard, iyi okumalar ve sabır diler.

Gard’ı aşağıdaki kitabevlerinden edinebilirsiniz: 

ANKARA: Babil Kültür Sanat ve Fotoğraf Evi, İmge Kitabevi, Aleph Kitabevi, Tayfa Kitapkafe

ANTALYA: Öykü Sahaf

BATMAN: Bilgi Kitap Kırtasiye

DENİZLİ: Hece Kitabevi

ESKİŞEHİR: Adımlar Kitabevi

GAZİANTEP: Don Kişot Kitabevi

İSTANBUL: Mephisto (Beyoğlu), Mephisto (Kadıköy), 6.45 Dükkan (Kadıköy)

İZMİR: Yakın Kitabevi

KAYSERİ: Akabe Kitabevi

MALATYA: Fidan Kitabevi

MERSİN: Sokak Kitap Kahve Evi (Merkez)

 

Son Eklenenler

jeffery-beam JEFFERY BEAM   Amerikalı şair. The Broken Flower, Gospel Earth, Visions of Dame Kindgibi ödüllü birçok şiir kitabının sahibi olan Beam’in 1969-2012...
1117
anita-sezgener ANİTA SEZGENER   1971’de İstanbul’da doğdu. Sefarad yahudisi bir ailenin çocuğu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat’ı hiç sevemeyip bırakınca...
1441
nalan-kurunc NALAN KURUNÇ   1984, Eskişehir doğumlu. Felsefe/Kıta Avrupa felsefesi, Yeni Materyalizm, Otonomist gelenek,  Radikal Teori, Toplumsal Mücadeleler ve...
2484
gard-21-kitapcilardaGard Şiir Dergisi, 2 yıl süren uzun bir aranın ardından 21. sayısıyla selamlıyor okurlarını. Yeni yayın hayatında imtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri...
1811
gard-n-19-say-s-kitapc-larda100. doğum günü kutlanan şair “ansızın açmalar” diyor, “çıkmalar bu kapanmalardan”. Kışın örtüsünü yırtan ilkbahar, yazı seriyor önümüzdeki birkaç aya....
1568
damla-oeztuerk Damla Öztürk ’95 Ankara doğumlu. İlk ve Ortaokul öğrenimini Gülhane İlköğretim Okulu’nda tamamladı. 2012-2013  öğretim yılı sonunda Ankara'da bulunan...
2389
irfan-doenmez İrfan Dönmez 1980 yılında Eskişehir’de doğdu. 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’nden Mezun oldu. 2008...
1794
jason-zuzga Jason Zuzga Arizona Üniversitesi’nde şiir ve nesir üzerine yüksek lisans yaptı. Pennsylvania Üniversitesi’nde İngiliz Dili doktorasına devam etmektedir....
2692
ndue-ukaj Ndue Ukaj 1977 doğumlu Arnavut ve İsveçli yazar, yayıncı ve edebiyat eleştirmeni. İçlerinde 2010 yılında Kosova'da yayımlanan en iyi şiir kitabı...
1676
dimitri-sergeyevic-merejkovski Dimitri Sergeyeviç Merejkovski Din düşünürü, edebiyat eleştirmeni, filozof, şair. Rus Şiirinin Gümüş  Çağının önde gelen ismi ve Rus...
1706

GARD Hakkında

GARD, Eskişehir’de yayımlanan ve sadece şiire yer veren iki aylık bir şiir dergisidir. Sade tasarımıyla şiir ve okuru arasında bir köprü kurmayı amaçlayan GARD’da çoğunlukla genç şiire yer verildiği gibi, çeviri şiirlerle yabancı ülkelerdeki güncel şiirin de nabzı tutulmaktadır. 1- gard'da sadece şiir yayımlanmaktadır.2- gard, kâr amacı gütmeyen gönüllü bir oluşumdur. 3- gard'da yayımlanan metinlerin etik, hukuki ve insani sorumluluğu yazarlarına aittir. 4- gard'a ürün yollamak için e-posta adresini kullanınız ve metninizi e-postaya ekli bir word dosyası olarak gönderiniz. 5- gard için görsel materyal önerisinde bulunmak isteyenlerin e-posta adresine daha önceki çalısmalarını içeren bir sunum dosyası yollamaları gerekmektedir. gard'a şiir göndermeden önce Çevrimiçi Edebiyat bölümünde bulunan, Poetik Meseler sekmesinde yer alan metinleri okumanız şiddetle salık verilir. 6- gard'da yer alan çeviri siirler, sairlerinin izni ile yayımlanmaktadır. Çeviri Şiir sekmesinden şiirlerin orijinallerine ulaşabilirsiniz. 7- gard'da yayımlanan metinler kaynak gösterilmek şartı ile alıntılanabilir. Gard'a şu kitabevlerinden ulaşılabilir: 

ANKARA: İmge Kitabevi, Dost Kitabevi, A Şiir Evi;

ESKİŞEHİR: Adımlar Kitabevi; 

İSTANBUL: Mephisto (Beyoğlu), Mephisto (Kadıköy);

İZMİR: Yakın Kitabevi, Yerdeniz Kitapçısı.

GARD Şiddetle Tavsiye Eder

 

 GRAM KİTAP


SUB PRESS


 

Miray Çakıroğlu

Kalkış İçin Notlar

Dünyadan Çıkış Yayınları, Şiir


 

A. Emre Cengiz

Akışkan Deney

Heterotopya Yayınları, Şiir


 

Şakir Özüdoğru

Gece Cerrahı

Heterotopya Yayınları, Deneme


küçük İskender

Mayıs Giremez

Sel, Şiir


Çevrimdışı İstanbul 

Dergi, Sayı 2


Birhan Keskin

Fakir Kene

Metis, Şiir


Deniz Durukan

Dokuz Katlı Sıdıka

Mylos Kitap, Şiir


Rafael Campo

Rüzgâr Bizi Hatırlamayacak

Lethe, Şiir