Yusuf Uğur Uğurel

 Yusuf Uğur Uğurel

 

24 0cak 1982'de İstanbul’da doğdu. İki yıl Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü’ne devam ettikten sonra buradan ayrılarak Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi, öğrenci değişim programıyla bir dönem Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde okudu. Haziran 2008’de Galatasaray Üniversitesi’nden mezun oldu.

İlk şiiri küçük İskender tarafından Varlık dergisinde “Rimbaud'larla Baş Başa” adlı sayfalarda yayımlandı. Ayrıca Yasakmeyve dergisinin “Şairin Genci” adlı bölümünde Selim İleri ve Haydar Ergülen'in birer takdim yazısıyla beraber üç şiiri yayımlandı. 

Ontopoetik Yumak adlı ilk kitap dosyası, 2006 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde dikkate değer seçildi. Yağmuru Bekleme Odası adlı kitap dosyasıyla 2007 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı ve aynı adlı kitabı Ekim 2007’de Varlık Yayınları tarafından basıldı.

Şiirleri Yasakmeyve, Varlık, Özgür Edebiyat, Kaçakyayın, Esmer, Bireylikler, Hayal, Yazılıkaya, yeniyazı, Harfada’m, Rüzgâr, Mavi Liman, Papirüs ve Gard’da yayımlandı.

Yusuf Uğur Uğurel hâlihazırda reklamcılık yaparak para kazanmakta ve 2014’ten beri Halil İbrahim Barutçu’yla birlikte www.edeplesmek.com üzerinde yer alan, şiir ve illüstrasyonlarla yapılmış bir e-dergi ve kısa filmlerden oluşan EDEP adlı süresiz süreli yayın platformunun yaratıcılığını sürdürmekte...